صفحه اصلي > نمایش اخبار 
 


******وجین******

طی فرایندی به منظور بهینه سازی و به روز رسانی منابع کتابخانه عملیات وجین کتب اضافی در کتابخانه در تابستان 1398 انجام پذیرفت.

در طی این عملیات 128 جلد از کتب کتابخانه حوزه علوم  اسلامی دانشگاهیان(مرکز مشهد) وجین شده و به منظور استفاده بهینه از کتب به یکی از کتابخانه های حومه مشهد اهداء گردیدند.

 تعریف وجین: عمل حذف کردن یا جابجا کردن نسخهﻫﺎی زائد کتابها و موادی است که به ندرت مورد استفاده قرار می گیرند یا به کلی قابل استفاده نیستند.

آیین نامه وجین کتابخانه

مقدمه:

وجین در علم کتابداری به تصفیه و پالایش مجموعه کتابخانه از مواد اطلاعاتی بی استفاده و یا از رده خارج و یا موادی که به ندرت از آنها استفاده می شود تعبیر شده است.

برای آنکه کتابخانه تبدیل به انباری مرده از کتاب و سایر منابع اطلاعاتی بلااستفاده نگردد، عمل وجین منابع امری ضروری به نظر می رسد. وجین همانند عمل ارزیابی مجموعه منابع کتابخانه از طرف کتابداران باید بطور منظم انجام گیرد.

تعریف اصطلاحات:

وجین: عمل حذف کردن یا جابجا کردن نسخهﻫﺎی زائد کتابها و موادی است که به ندرت مورد استفاده قرار می گیرند.

منابع مبنا:هسته اصلی و اولیه تشکیل دهنده هر کتابخانه  شامل کتب دینی ، ادبی ، تاریخی ، جغرافیایی و منابع اصلی هر موضوع و رشته تخصصی می باشد.(منابع مبنا شامل وجین نمی شوند)

اهداف وجین :

1- ایجاد فضای مناسب برای منابع اطلاعاتی

2- تسهیل و تسریع در دسترسی به منابع اطلاعاتی مورد نیاز

معیارهای وجین منابع:

 -1ويرايش هاي قبلي: با افزوده شدن ويرايش هاي جديد منابع به مجموعه كتابخانه ،ويرايش هاي قبلي آن كه مراجعه كننده اي ندارد ، از مجموعه وجين مي شود.

*تبصره : کتابداران می توانند در صورت نیاز و حسب تشخیص تعدادی از نسخ (حداقل یک ویرایش قدیمی تر از ویرایش آخر) کتاب را نیز در مجموعه خود و در کنار ویرایشهای جدید حفظ نمایند.

 2- تكراري بودن:  نسخه هاي تكراري و اضافي منابعي كه در زمان خاص بنا به شرايط تهيه گرديده و در حال حاضر نسخه هاي كمتر آن در مجموعه جوابگوي نياز مراجعان مي باشد را مي توان وجين نمود .

3- عدم استفاده :منابعي كه حداقل 3 سال پس از زمان ثبت مورد استفاده مراجعه كنندگان نبوده از مجموعه وجين و منابع مفيدتر جايگزين خواهد شد .

4- معيوب بودن يا وضع ظاهري نامناسب: منابع مندرس با وضع ظاهري نامناسب  ( نقصان ، ‌آسيب ديدگي فيزيكي ،‌ پارگي‌ و ....) را مي توان از مجموعه خارج و در صورتيكه از منابع پر مراجعه كننده و مورد درخواست کتابخانه باشد ، ‌با نسخه هاي جديد جايگزين  نمود و یا در صورت امکان نسبت به صحافی آن اقدام نمود

5- عدم اعتبار علمي (‌كهنگي محتوا ) :منابع علمي كه به مرور زمان ‌اعتبار محتوايي خود را از دست داده و كم ارزش شده اند ،‌ را در صورتيكه مورد استفاده قرار نمي گيرند ، مي توان وجين نمود .

6- منابعی که از نظر شرایط سیاسی ، اجتماعی یا فرهنگی نا مطلوب تشخیص داده میشود. بنا به تشخیص کتابداران و مدیر کتابخانه

ابزارهای وجین :

نظرات و تجربیات کتابداران با سابقه ، گروههای کارشناسی وجین منابع ، مراجعه کنندگان از مهمترین ابزارهای وجین به شمار می روند.

مسئولیت وجین :

 مسئولیت اصلی وجین منابع بر عهده مسئول کتابخانه می باشد.

مراحل وجین :

1-قبل از شروع عملیات وجین ابتدا عمل رف خوانی کتابخانه انجام می شود و تمامی منابع از لحاظ منابع مفقودی، امانت و موجودی کنترل و بازبینی می شود. این کار توسط کتابداران کتابخانه صورت می گیرد.

منابع مثتثنی از وجین :

کتابهای چاپ شده قبل از سالهای 1320 ه.ش از این قانون مثتثنی بوده و باید برای حفظ و نگهداری آنها کوشش گردد.همچنین است در مورد منابع مبنا که هسته اصلی هر کتابخانه را تشگیل می دهند.

زمان وجین :

کتابخانه برای انجام عمل وجین کتابها می بایستی زمان و وقت مناسب را برای دقت بیشتر در وجین منابع انتخاب نمایند. بهترین زمان مقاطع زمانی تعطیلات بین دو ترم تحصیلی و یا تعطیلات تابستان پیشنهاد می گردد.

*تبصره 1: جهت وجین منابع کتابخانه به تشخیص مسئول کتابخانه می توان وظایف سرویسﺩهی و خدمات امانت خود را در مقطع زمانی مناسب تعطیل نمایند تا با دقت بیشتری مراحل فوق انجام شود.


 

تاریخ ثبت خبر: 1398/09/21 / تعداد نمایش خبر: 237 / شماره خبر: ٦٨١٨٢

 

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج