صفحه اصلي > نمایش اخبار 
 


برگزاری کارگاه های آموزشی ویژه اساتید و اعضاء محترم هیات علمی دانشگاه ها در نیمسال اول 99-98

دهمین و یازدهمین جلسه کارگاه های آموزشی بخش اساتید حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان در مورخه 98/10/04  از ساعت 14 الی 18:30 با عنوان  نظام و سیستم فرهنگی اخلاقی اسلام با حضور استاد گرانقدر حجت اسلام و المسلمین آقای دعایی  و با حضور جمعی از اساتید و اعضای محترم هیئت علمی دانشگاه ها برگزار گردید.

اهم موارد مطرح شده در این جلسه به شرح ذیل می باشد:

موضوع:

ویژگی های مکتب اخلاقی قابل قبول:

از حیث «مطلوب ها و ارزش ها» در این مکتب، آنها باید خواستنی باشند، نه خواسته شده؛ برای این که ریشه در واقعیت داشته باشند و عینی باشند.

از حیث لزوم، جنس آنها بالقیاس است، نه دستوری و قراردادی.

روش اثبات، عقلی و نقلی است.

گام اساسی، بررسی منشأ مطلوبیت است. برای این منظور باید در کنار روابط عرضی، روابط طولی نیازها و مطلوبیت ها را هم بررسی کنیم. در روابط طولی، تسلسل نمی توان داشت و باید به یک هدف نهایی برسیم.

حُبّ ذات، منشأ مطلوبیت های صفات و افعال اختیاری ماست. هر کسی خودش را دوست دارد (به برهان علم حضوری یقینی) و هر چیزی که باعث زیادشدن وجودی اش هم بشود و با وجود او سازگار باشد، آن را هم دوست دارد و بالعکس. پس کمال (وجودی که به من اضافه بشود) مطلوب ذاتی انسان است.

انسان چون کمال را دوست دارد، هر کاری که کمال ایجاد کند را هم دوست دارد و بالعکس.

پس با یک دیدگاه فلسفی، در اردوگاه واقع گرایان قرار می گیریم؛ به این شکل که مطلوبیت افعال و صفات، غیری و مطلوبیت کمال، ذاتی و تمایلاتش در متن واقعیت خارجی است.

 

دیدگاه نقلی:

با استفاده از آیات قرآن:

مَنْ عَمِلَ صَالِحًا مِنْ ذَكَرٍ أَوْ أُنْثَىٰ وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْيِيَنَّهُ حَيَاةً طَيِّبَةً ۖ وَلَنَجْزِيَنَّهُمْ أَجْرَهُمْ بِأَحْسَنِ مَا كَانُوا يَعْمَلُونَ- سوره نحل/۹۷

از مرد و زن، هر كس كار شایسته انجام دهد در حالی كه مؤمن باشد، مسلماً او را به زندگی پاك و پاكیزه‌ای زنده می‌داریم و پاداششان را بر پایه بهترین عملی كه همواره انجام می‌داده‌اند می‌دهیم.

محتوا و آموزه های این آیه و آیات دیگر، این، نمودار عینی بودن و سلیقه ای نبودن ارزشها است.

لطفا جهت دریافت صوت جلسه به کانال ما در سروش به آدرس mhodatasatid@ مراجعه فرمائید.

تاریخ ثبت خبر: 1398/10/11 / تعداد نمایش خبر: 49 / شماره خبر: ٦٨١٩٥

 

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج