صفحه اصلي > نمایش اخبار 
 


برگزاری کارگاه آموزشی ویژه اساتید و اعضاء محترم هیات علمی دانشگاه ها

جلسه فوق العاده کارگاه های آموزشی بخش اساتید حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان در مورخه 98/10/18 از ساعت 15 الی 18:30 با عنوان نظام و سیستم فرهنگی اخلاقی اسلام با حضور استاد گرانقدر حجت اسلام و المسلمین آقای دعایی و با حضور جمعی از اساتید و اعضای محترم هیئت علمی دانشگاه ها برگزار گردید.

اهم موارد مطرح شده در این جلسه به شرح ذیل می باشد:

- ویژگی های مکتب اخلاقی قابل قبول:

تبیین «فطرت» به معنای نوعی از خلقت انسان و یافتن حب ذات در خود و تبیین دوست داشتن هرآنچه با این وجود انسان، سازگار است و بالعکس.

پس تمام مطلوبیت افعال انسان، برمی گردد به مطلوبیت هدف او و این هم به هدف غایی او برمی گردد که افزایش و استمرار وجودی اوست. پس انسان، مضطرب به خواستن مطلوب نهایی خویش است.

پس انسان موجود کمال طلب و عاشق کمال است. هم فطرت او اینگونه است و هم او خود، خود را اینچنین می یابد.

سؤال این است که در هنگام تزاحم کمال ها چه بکنیم؟ آیا امکان انتخاب معقول داریم؟ پس نیاز به یک منطق و دستگاه اندیشه ورزی اخلاق تراز و یافتن ملاک برای انتخاب معقول داریم.

در هنگام تزاحم کمالات، انتخاب، باید ناظر بر گزینش کمال حقیقی باشد، نه کمال های اصلی و فرعی (غیرحقیقی)

پس ملاک انتخاب معقول، همراستایی و تناسب با کمال حقیقی است و در منطق دینی، در قالب نورانی شدن و کسب بهشت و... تعبیر می شود.

سؤال: مصداق کمال باالذات برای انسان و معیار ارزش ذاتی چیست؟ و منشأ واقعی اخلاق چیست؟

تبیین کمال نسبی (کمالی که در نسبت با دارنده آن کمال است و لذا نسبت به اشیاء مختلف، متفاوت خواهد بود. مثل شیرینی برای عسل که کمال است، اما برای نمک، خیر)، مقدمی (زمینه های ایجاد کمال اصیل، مثل شاخ و برگ درخت میوه) و اصیل (هدف وجود شیء است، مثل میوه برای درخت میوه)

بر این اساس، مصداق اَتمّ کمال، وجود بی نهایت است و لذا قرب الهی اختیاری، معیار حقیقی کمال اختیاری و ارزش اخلاقی انسان است.

کلیدواژه هابی مانند فلاح، فوز، سعادت و تقوی، همان غایة الغایات و مقاصدی هستند که کمال نهایی را نشان می دهند و اولیای الهی همواره طالب همین ها بوده اند.

پیامدهای کمال نهایی انسان:

- علم حضوری به فقر مطلق انسان در محضر خداوند

- محبت و عشق سرشار و متقابل میان انسان و خداوند

جهت دریافت فایل های صوتی و محتوا به کانال ما در سروش به آدرس mhodatasatid@مراجعه نمائید.

تاریخ ثبت خبر: 1398/10/28 / تعداد نمایش خبر: 39 / شماره خبر: ٦٨٢١٠

 

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج