صفحه اصلي > نمایش اخبار 
 


برگزاری کارگاه آموزشی ویژه اساتید و اعضاء محترم هیات علمی دانشگاه ها

دومین جلسه فوق العاده کارگاه های آموزشی بخش اساتید حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان در مورخه 19/10/98 از ساعت 15 الی 18:30 با عنوان نظام و سیستم فرهنگی اخلاقی اسلام با حضور استاد گرانقدر حجت اسلام و المسلمین آقای دعایی و با حضور جمعی از اساتید و اعضای محترم هیئت علمی دانشگاه ها برگزار گردید.

اهم موارد مطرح شده در این جلسه به شرح ذیل می باشد:

بیانی در کمال خواهی مطلق انسان و بی نهایت بودن کمال و عشق انسان به این بی نهایت و لذا اثبات وجود بی نهایت و امکان پذیربودن رسیدن انسان به آن

بیانی در علم حضوری و علم حصولی:

علم‌حضوری، یعنی یافتن و نه فقط دانستن وابستگی و فقر مطلق خودش به خداوند و یافتن استقلال خداوند (من عرف نفسه فقد عرف ربه)

بیانی در عین الربط بودن عالَم در نسبت با خداوند، و نه این که هستی، شیئی باشد که له الربط با خداوند. تبیین فقر ذاتی انسان نسبت به خداوند. یعنی هستی و جنس او، فقر است و وابستگی؛ نه اینکه به وجود انسان اضافه بشود.

این کمال جویی، پیامدهایی دارد. اولین پیامد آن، معرفتی است. معرفت نفس، فوز اکبر است و پیامد های دارد. دومین پیامد، تحول احساسی و گرایشی ِ انسان است. عشق سرتاپا به خداوند و رضایت از او و محبت به او و بالعکس. محبت و رضایت، با هم هست:

بیانی در کمال خواهی مطلق انسان و بی نهایت بودن کمال و عشق انسان به این بی نهایت و لذا اثبات وجود بی نهایت و امکان پذیربودن رسیدن انسان به آن

و سومین پیامد، رفتاری و عملکردی است: عبودیت تام عاشقانه و عارفانه. حتی پلکش را هم بدون رضایت او نمی زند. عبودیت عارفانه و عبودیت عاشقانه و عبودیت معصومانه.

تبیین حصول تمام اهداف خودگرایان و لذت گرایان و دیگرگرایان و...، در خصوص حصول «لذت» و «قدرت» و «هماهنگی عقلی»، در مسیر قرب خداوند متعال و بالاترین میزان درک لذت و قدرت و هماهنگی عقلی، یعنی کسب بالاترین کمال و بیان شواهد قرآنی و روایی آن

تبیین تعامل حُسن فعلی و حُسن فاعلی با لحاظ لزوم نیت در مکتب اخلاقی اسلام همراه با ذکر آیات و روایات

جهت دریافت فایل های صوتی و محتوا به کانال ما در سروش به آدرس mhodatasatid@مراجعه نمائید.

تاریخ ثبت خبر: 1398/10/28 / تعداد نمایش خبر: 45 / شماره خبر: ٦٨٢١١

 

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج