صفحه اصلي > صفحات > آرشیو اخبار > آرشیو اخبار حوزه اساتید 
 


برگزاری هشتمین جلسه کلاسهای حوزه اساتید جدید در نیمسال دوم 94-95

هشتمین جلسه کلاس اخلاق عرفانی در بخش حوزه اساتید جدید با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین آقای دعایی و با حضور جمعی از اساتید محترم هیئت علمی دانشگاه ها در مورخه 95/02/08ساعت 15 برگزار گردید.

اهم موارد مطرح شده در این جلسه به شرح ذیل می باشد:

- چیستی توبه

- چرایی توبه

- چرا باید توبه کنیم؟

- آیا حرکت به سوی خدا با انجام لذتی که عنوانش گناه است قابل جمع است؟

- چرا باید بعداز توبه گذشته را جبران کنیم؟

- وقتی تمام چرخنده های انسان رو به سوی گناه می رود آیا می توان به خدا رسید؟

هفتمین جلسه کلاس تدبر در قرآن در بخش حوزه اساتید جدید با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین آقای شیخ زاده و با حضور جمعی از اساتید محترم هیئت علمی دانشگاه ها در مورخه 95/02/08ساعت 16 برگزار گردید.

تدبر در سوره مبارکه حشر

این سوره شامل 5 بخش است :

بخش اول آیات 1 تا 4- مفهوم این بخش : بیان نقش حکیمانه خدا در اخراج اهل کتاب از دژهایشان درحالی که کسی گمان نمی کرد، برای پند گرفتن و باور به نقش او.

بخش دوم آیات 5 تا 10 مفهوم این بخش : بیان اینکه آنچه اتفاق افتاده است با نقش و اذن خدا بوده برای پذیرش حکم اختصاص دادن فی ء به رسول خدا و نحوه تقسیم فی ء و مدیریت بر آن.

بخش سوم آیات 11 تا 17- مفهوم این بخش : فرجام سست روابط منافقین و اهل کتاب مانند عهدشکنی پیشینیان و عهد شکنی شیطان برای انسان کافر همه به خاطر ندیدن نقش خدا و فراموشی اوست.

بخش چهارم آیات 18 تا 20- مفهوم این بخش : دعوت مومنان به در نظر داشتن خدا و دیدن نقش او و اینکه کسانی که نقش خود را نمی بینند (اصحاب آتش) و کسانی که می بینند (اصحاب بهشت) در نتیجه یکسان نیستند.

بخش پنجم آیات 21 تا 24- مفهوم این بخش : قرآن کریم بی نظیرترین و موثرترین بیان را برای معرفی خدا و در نتیجه خشوع و تسبیح در برابر او دارد.

غرض کل سوره : نشان دادن حضور و نقش خدا در صحنه های زندگی و دست تدبیر خدا برای پذیرش دستوراتش در امور مالی و غیره تا انسان خدا را فراموش نکند و الا گرفتار نفاق خواهد شد و حقیقت خود را فراموش خواهد کرد و این بیان بی نظیر قرآن است که می تواند با معرفی خدا دلها را خاشع و خاضع کند.

 

تاریخ ثبت خبر: 1395/02/09 / تعداد نمایش خبر: 1107 / شماره خبر: ٦٣٨١٥

 

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج